Village elections 2014

Nearly 40 villages are set to hold elections on March 18, with a range of seats up for grabs.

Note: (I) denotes an incumbent candidate

Showing
of 116 records
Village Position Contest/Uncontested Candidate Party Voting Time/Location
Amityville Trustee Contested Wesley 'Andy' Powell, 1064 votes Amityville Union Party Voting for 1 trustee seat is from 7 a.m.-9 p.m. at the following polling locations: http://bit.ly/1fb7dBr
Amityville Trustee Contested Nick LaLota (I), 1146 votes Amityville First Party Voting for 1 trustee seat is from 7 a.m.-9 p.m. at the following polling locations: http://bit.ly/1fb7dBr
Baxter Estates Trustee Uncontested Douglas Baldwin (I) Baxter Estates Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 315 Main St., Baxter Estates.
Baxter Estates Trustee Uncontested Alice Peckelis (I) Baxter Estates Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 315 Main St., Baxter Estates.
Bellerose Trustee Contested Margret Hagan (I), 194 votes People's Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 50 Superior Rd., Bellerose Village.
Bellerose Trustee Contested Kenneth Moore (I), 189 votes Green Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 50 Superior Rd., Bellerose Village.
Bellerose Trustee Contested Donna Sherrer, 112 votes Community Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 50 Superior Rd., Bellerose Village.
Cove Neck Mayor Uncontested Thomas R. Zoller (I) Citizens Association Party Voting for mayor, 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at 2 Cove Neck Rd., Cove Neck.
Cove Neck Trustee Uncontested George S. Meyer (I) Citizens Association Party Voting for mayor, 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at 2 Cove Neck Rd., Cove Neck.
Cove Neck Trustee Uncontested Richard Aurelio (I) Citizens Association Party Voting for mayor, 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at 2 Cove Neck Rd., Cove Neck.
Cove Neck Justice Uncontested Vincent D. McNamara (I) Citizens Association Party Voting for mayor, 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at 2 Cove Neck Rd., Cove Neck.
Farmingdale Trustee Contested Craig Rosasco, 397 votes Renaissance Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at Village Hall, 361 Main St., Farmingdale.
Farmingdale Trustee Contested Patricia A. Christiansen (I), 503 votes Green Leaf Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at Village Hall, 361 Main St., Farmingdale.
Farmingdale Trustee Contested Cheryl Parisi (I), 496 votes Green Leaf Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at Village Hall, 361 Main St., Farmingdale.
Farmingdale Justice Uncontested Salvatore Nicosia (I) Green Leaf Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at Village Hall, 361 Main St., Farmingdale.
Floral Park Trustee Uncontested James E. Rhatigan (I) Citizens Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at the Recreation/Pool Building, 124 Stewart St., Floral Park.
Floral Park Trustee Uncontested Kevin M. Fitzgerald (I) Citizens Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at the Recreation/Pool Building, 124 Stewart St., Floral Park.
Flower Hill Mayor Uncontested Elaine Phillips (I) Flower Hill Party Voting for mayor and 3 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 1 Bonnie Heights Rd., Manhasset.
Flower Hill Trustee Uncontested Randall Rosenbaum (I) Flower Hill Party Voting for mayor and 3 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 1 Bonnie Heights Rd., Manhasset.
Flower Hill Trustee Uncontested Karen Reichenbach (I) Flower Hill Party Voting for mayor and 3 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 1 Bonnie Heights Rd., Manhasset.
Flower Hill Trustee Uncontested Gary Lewandowski (I) Flower Hill Party Voting for mayor and 3 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 1 Bonnie Heights Rd., Manhasset.
Garden City Trustee Uncontested Nicholas P. Episcopia (I) Community Agreement Party Voting for 4 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 351 Stewart Ave., Garden City.
Garden City Trustee Uncontested Robert A. Bolebruch (I) Community Agreement Party Voting for 4 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 351 Stewart Ave., Garden City.
Garden City Trustee Uncontested Brian C. Daughney (I) Community Agreement Party Voting for 4 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 351 Stewart Ave., Garden City.
Garden City Trustee Uncontested Theresa A. Trouv'e Community Agreement Party Voting for 4 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 351 Stewart Ave., Garden City.
Great Neck Estates Trustee Uncontested Howard S. Hershenhorn (I) Better Government Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 4 Gateway Dr., Great Neck.
Great Neck Estates Trustee Uncontested Lanny Oppenheim (I) Better Government Party Voting for 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 4 Gateway Dr., Great Neck.
Great Neck Plaza Mayor Uncontested Jean Celender (I) United Residents Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from 9 a.m.-9 p.m. at Village Hall, 2 Gussack Plaza, Great Neck.
Great Neck Plaza Trustee Uncontested Pamela Marksheid (I) United Residents Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from 9 a.m.-9 p.m. at Village Hall, 2 Gussack Plaza, Great Neck.
Great Neck Plaza Trustee Uncontested Ted Rosen (I) United Residents Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from 9 a.m.-9 p.m. at Village Hall, 2 Gussack Plaza, Great Neck.
Head of the Harbor Trustee Contested Judith C. Ogden (I), 133 votes Village Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 500 North Country Rd., St. James.
Head of the Harbor Trustee Contested Gordon Van Vechten, 163 votes Village Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 500 North Country Rd., St. James.
Head of the Harbor Trustee Contested Theresa O'Brien, 110 votes Box Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 500 North Country Rd., St. James.
Head of the Harbor Mayor Uncontested Douglas A. Dahlgard Village Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 500 North Country Rd., St. James.
Island Park Mayor Contested Glenn Ingoglia, 382 votes Voice Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 127 Long Beach Rd., Island Park and at Firemen's Exempt Building, 432 Long Beach Rd., Island Park.
Island Park Mayor Contested Mike McGinty, 660 votes United Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 127 Long Beach Rd., Island Park and the Firemen's Exempt Building, 432 Long Beach Rd., Island Park.
Island Park Trustee Contested Laura Hassett, 430 votes Voice Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 127 Long Beach Rd., Island Park and the Firemen's Exempt Building, 432 Long Beach Rd., Island Park.
Island Park Trustee Contested Columbia Ciccimarro, 407 votes Voice Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 127 Long Beach Rd., Island Park and at the Firemen's Exempt Building, 432 Long Beach Rd., Island Park.
Island Park Trustee Contested Matthew Paccione, 612 votes Unity Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 127 Long Beach Rd., Island Park and the Firemen's Exempt Building, 432 Long Beach Rd., Island Park.
Island Park Trustee Contested Joseph Annarella (I), 594 votes Unity Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 127 Long Beach Rd., Island Park and the Firemen's Exempt Building, 432 Long Beach Rd., Island Park.
Kensington Mayor Uncontested Susan Lopatkin (I) Kensington Preservation Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 2 Nassau Dr., Great Neck.
Kensington Trustee Uncontested Jeffrey Greener (I) Kensington Preservation Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 2 Nassau Dr., Great Neck.
Kensington Trustee Uncontested Philip Bornstein (I) Kensington Preservation Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from noon-9 p.m. at Village Hall, 2 Nassau Dr., Great Neck.
Lake Grove Trustee Uncontested Richard J. Cohen (I) United Citizens Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at Village Recreation Center, 980 Hawkins Ave., Lake Grove.
Lake Grove Trustee Uncontested Felix Wienclaw United Citizens Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at Village Recreation Center, 980 Hawkins Ave., Lake Grove.
Lake Grove Justice Uncontested Gerald L. Lotto (I) United Citizens Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from noon-9 p.m. at Village Recreation Center, 980 Hawkins Ave., Lake Grove.
Lindenhurst Trustee Uncontested Maryann Weckerle (I) Republican Party, Conservative Party and Independence Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from 9 a.m.-9 p.m. at the following polling locations: http://bit.ly/lindypolls2014
Lindenhurst Trustee Uncontested Darrel Kost (I) Republican Party, Conservative Party and Independence Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from 9 a.m.-9 p.m. at the following polling locations: http://bit.ly/lindypolls2014
Lindenhurst Justice Uncontested H. John Bopp (I) Republican Party, Conservative Party and Independence Party Voting for 2 trustee seats and village justice is from 9 a.m.-9 p.m. at the following polling locations: http://bit.ly/lindypolls2014
Massapequa Park Mayor Uncontested Jeffrey Pravato (I) Village People's Rights First Party Voting for mayor and 2 trustee seats is from 6 a.m.-9 p.m. at Village Hall, 151 Front St., Massapequa Park.
Showing
of 116 records

advertisement | advertise on Newsday

advertisement | advertise on Newsday