Misformed custom field string

Village elections 2012

Village elections 2012

Nearly 40 villages are set to hold elections with a range of seats up for grabs, including mayor, board of trustees and village justice. Races in nine villages are contested.

All results were provided by village officials and have not yet been certified.

Note: (I) denotes an incumbent candidate

Showing 80 records
Village Position Candidate
Asharoken Mayor Patricia Irving (I), 139 votes; Gregory Letica, 209 votes
Asharoken Trustee Joseph Tilleli (I), Melvin Ettinger (2 seats, uncontested)
Atlantic Beach Mayor Stephen Mahler (I), Edward A. Radburn
Bayville Trustee Write-in challenger Harry E. Pinkerton, 527 votes; Kate Naughton (I), 460 votes; Peter Valsecchi Jr. (I), 471 votes; Timothy Fay (I), 477 votes; Write-in challenger Margaret Marchand, 253 votes (3 seats)
Bayville Village Justice Anthony Perri, 572 votes (uncontested)
Belle Terre Mayor Ted Lucki (I) (uncontested)
Belle Terre Trustee Sheila Knapp (I), Grant Geelan (I) (2 seats) (uncontested)
Bellport Trustee Alison L. Neumann, 322 votes; Dorothy A. Terwilliger, 333 votes; Leslie O'Connor, 458 votes (2 seats)
Bellport Village justice Howard Meyers, 412 votes;, Eric J. Russo, 297 votes (1 seat)
Brightwaters Mayor Joseph McNulty (I) (375 votes, uncontested)
Brightwaters Trustee John Riordan (I), 303 votes; Denise Gibson (I), 330 votes; Diane Urso, 262 votes (2 seats)
Centre Island Trustee Victor Ort (I), 20 votes; Calvin Kleinman (I), 16 votes (2 seats, uncontested)
Dering Harbor Mayor Timothy Hogue (I), 31 votes
Dering Harbor Trustee Linda Adams (I), 30 votes; Mary Walker (I), 27 votes; Ari Benacerraf, 21 votes; Patrick Parcells, 15 votes; (2 seats)
East Hampton Mayor Paul F. Rickenbach (I) (uncontested)
East Hampton Trustee - 2 years Bruce Siska (uncontested)
East Hampton Trustee - 4 years Richard Lawler (I) (uncontested)
East Hampton Trustee - 4 years Barbara Borsack (I) (uncontested)
Great Neck Trustee Mark (I), Bart Sobel (I) (2 seats, uncontested)
Hewlett Bay Park Mayor Steven Kaufman (i) (uncontested)
Hewlett Bay Park Trustee Joel Schneider (I), Andrea Soskel (I) (2 seats, uncontested)
Hewlett Harbor Mayor Mark Weiss (I) (uncontested)
Hewlett Harbor Trustee Thomas Cohen (I), Kenneth Kornblau (I) (2 seats, uncontested)
Hewlett Neck Mayor Ross Epstein (I) (uncontested)
Hewlett Neck Trustee Steven Hochberg (I), Bertram Kalisher (I), (2 seats, uncontested)
Huntington Bay Mayor Herb Morrow (I), 68 votes
Huntington Bay Trustee - 1 year Dominic Spota (66 votes, uncontested)
Huntington Bay Trustee - 2 years Jay Meyer (I) 61 votes; Don Rave (I), 66 votes (2 seats, uncontested)
Kings Point Mayor Michael C. Kalnick (I), 816 votes; Mojgan Swasson, 489 votes
Kings Point Trustee Sheldon Kwiat (I), 828 votes; David Harounian (I), 830 votes; Dr. David Schifter, 491 votes; Freydoun Elnekaveh, 441 votes (2 seats)
Lake Success Mayor Ronald Cooper (I) (101 votes, uncontested)
Lake Success Trustee Paul Glantz (I) 99 votes, Fred Glanz (I), 97 votes; Steven Lam (I), 91 votes (3 seats, uncontested)
Lake Success Village Judge Howard Boris (I) (99 votes, uncontested)
Lattingtown Trustee Janet M. Connolly (I), 48 votes; Joel M. Fairman (I), 48 votes (2 seats, uncontested)
Laurel Hollow Trustee - 1 year Nicholas Tasfos (I), 52 votes; Jeffrey Nemshin (I), 51 votes (2 seats, uncontested)
Laurel Hollow Trustee - 2 years Nicholas J. Bartilucci (I), 49 votes; Daniel F. DeVita (I), 50 votes; Jeffrey C. Miritello (I), 51 votes (2 seats)
Laurel Hollow Village Justice Joseph D'Elia (I) (uncontested)
Lawrence Mayor Martin Oliner (I), 479 votes
Lawrence Trustee C. Simon Felder (I), 470 votes; Erwin (Irving) Langer, 455 votes (2 seats, uncontested)
Lawrence Village Justice Donald Buchalter, 430 votes
Manorhaven Mayor John M. Di Leo, Jr. (I), 491 votes; Giovanna Giunta, 708 votes
Manorhaven Trustee James M. Avena (I), 481 votes; Julian Patricio Auquilla, 472 votes; Mark Lavarovic, 698 votes; Noelle Joy Smith, 710 votes (2 seats)
Matinecock Mayor Kenneth J. Goodman (I) (uncontested)
Matinecock Trustee Brewster Righter (I), Carol E. Large (I), Hugh O'Kane, Jr. (I) (3 seats, uncontested))
Mill Neck Mayor Peter Quick (I), 68 votes (uncontested)
Mill Neck Trustee - 1 year Theodore B. Smith, Jr. (I), 67 votes (uncontested)
Mill Neck Trustee - 4 years Jane S. Greenleaf (I), Randolph Harrison (I) (2 seats, uncontested)
Muttontown Trustee Heather Bartholomew (I), 45 votes; Steven Fine (I) 46 votes; Mary Marks (I), 46 votes (3 seats, uncontested)
Nissequogue Trustee Robert P. Clemente (I), James F. Donahue (I) (2 seats, uncontested)
North Haven Mayor Laura Nolan (I) (uncontested)
North Haven Trustee George E. Butts III (I), E. Dianne Skilbred (I) (2 seats, uncontested)
North Hills Trustee Gail J. Cohen (I), 130 votes (uncontested)
Old Brookville Trustee Matthew Schamroth (I), Richard Shaper (2 seats, uncontested)
Old Brookville Village Justice Marilyn Genoa (uncontested)
Old Westbury Mayor Fred J. Carillo (I), 532 votes; Harvey Manes, 219
Old Westbury Trustee Harvey Blau (I), Michael Wolf (I) (2 seats, uncontested)
Oyster Bay Cove Trustee Ralph A. Fumante, Jr. (I), 30 votes; Charles R. Goulding (I), 29 votes (2 seats, uncontested))
Oyster Bay Cove Village justice Harry Peltz Jr., 30 votes (uncontested)
Poquott Mayor Barbara Donavan (I), 54 votes (uncontested)
Poquott Trustee Christine Vitkun (I), 53 votes; Sandra Nicoletti (I), 54 votes (2 seats, uncontested))
Port Jefferson Trustee Lee Rosner (I), Bruce D'Abramo (I) (2 seats, uncontested)
Quogue Mayor Peter Sartorius (I), 44 votes
Quogue Trustee Jeanette Obser (I) 42 votes; Kimberley Payne (I), 49 votes
Sag Harbor Trustee Robbie Stein (I), 255 votes; Bruce Stafford, Sr. (I), 176 votes; Kevin J. Duchemin, 224 votes (2 seats)
Sagaponack Mayor Donald Louchheim (I), 70 votes
Sagaponack Trustee Lee Foster (I), 77 votes; Lisa Duryea Thayer (I), 76 votes (2 seats)
Sands Point Trustee Daniel Scheyer (I), 106 votes; Lynn R. Najman (I), 99 votes (2 seats, uncontested)
Sands Point Village Justice Jerome S. Boros (I), 105 votes (uncontested)
Shoreham Mayor Roger Pijack (I) (uncontested)
Shoreham Trustee Joseph Falco (I), Carol Willen (I) (2 seats, uncontested))
Southampton Trustee Richard Yastrzemski (I), 160 votes; Michael Irving, 192 votes (2 seats)
Upper Brookville Mayor Terry L. Thielen (I) (uncontested)
Upper Brookville Trustee Antje Dolido (I), Francis Russo (I), William Campbell (3 seats, uncontested)
West Hampton Dunes Mayor Gary Vegliante (I) (uncontested)
West Hampton Dunes Trustee - 1 year Renee Brown (I) (uncontested)
West Hampton Dunes Trustee - 4 years Catherine Woolfson (I), Michael Craig (I) (2 seats, uncontested)
West Hampton Dunes Village justice Gair Betts (I) (uncontested)
Westhampton Beach Mayor Conrad Teller (I), 216 votes
Westhampton Beach Trustee Toni Jo Birk (I), Charles Palmer, 190 votes; Ralph Urban, 252 votes (2 seats)
Woodsburgh Trustee Lee Israel (I), 15 votes; Edmond O. Mukamal (I), 16 votes (2 seats, uncontested)
Showing 80 records